Sezon przeziębień trwać może już od wczesnej jesieni. Podczas chłodniejszych miesięcy nasz organizm narażony jest na osłabienie, przez co znacznie częściej dochodzi do rożnego rodzaju infekcji. Najczęściej objawiają się one kaszlem, katarem i bólem gardła, a nieleczone prowadzić mogą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zanim jednak sięgniemy po lecznicze medykamenty, warto w pierwszej kolejności spróbować łagodnych, naturalnych sposobów na przeziębienie.
Naturalne domowe syropy na przeziębienia
Wśród najskuteczniejszych, babcinych sposobów na przeziębienie na wyróżnienie zasługuje słynny syrop z cebuli. Sama cebula zresztą od wieków była uznawana za warzywo o niezwykłych, leczniczych właściwościach. Nic dziwnego! Cebula bogata jest w witaminę C, która w dużym stopniu odpowiada za stan naszego układu immunologicznego. Dodatkowo warzywo to wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Syrop z cebuli rozgrzewa, łagodzi podrażnienia gardła, a dodatkowo pozwala na pozbycie się uporczywego kaszlu.
Jedz rosół na zdrowie!
O zdrowotnych właściwościach popularnego rosołu można pisać wiele – to świetne źródło łatwo przyswajalnego kolagenu i wartościowych witamin i minerałów. To również zupa, która od wieków zalecana jest przy różnych schorzeniach. Ciepły, mięsno-warzywny wywar doskonale rozgrzewa, a zawarte w nim witaminy wzmacniają pracę układu odpornościowego. Do zupy dodaje się również zioła i przyprawy, które wykazują właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne (m.in. pieprz, liść laurowy i czosnek). Ciepły rosół pomaga zwalczać przeziębienie, a także świetnie łagodzi stany zapalne górnych dróg oddechowych.
Większość przeziębień wywołana jest przez popularne i zupełnie niegroźne wirusy. Warto jednak przez kilka dni obniżonego samopoczucia dużo wypoczywać i stale nawadniać organizm. Dodatkowo możemy wspomóc walkę z chorobą łagodnymi środkami farmakologicznym. Należy jednak pamiętać, by unikać towarzystwa innych osób aż do ustąpienia objawów, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów.
Najnowsze komentarze