Czy butik franczyza i praca na własny rachunek może się opłacać? Czy franczyza to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie? Jeśli szukasz odpowiedzi na tego rodzaju zagadnienia, koniecznie sprawdź, dlaczego franczyza się opłaca, a dlaczego nie.
Kiedy franczyza się opłaca? Jakie są jej największe zalety
-
Nie musisz mieć dużego doświadczenia w biznesie i nie musisz wydawać pieniędzy na szkolenia oraz dokształcanie. Franczyzodawca o ugruntowanej pozycji na rynku zazwyczaj udziela takich szkoleń za darmo.
-
Pracujesz pod szyldem znanej marki, a więc nie musisz wydawać pieniędzy na marketing oraz rozpromowanie swojej marki. To bardzo ważny aspekt dla początkującego przedsiębiorstwa.
-
Masz stałą szansę na rozwój w danej dziedzinie. Duże marki zazwyczaj mocno wspierają oraz inwestują w rozwój swoich franczyzobiorców, więc to kolejna bardzo ważna zaleta franczyzy, która mocno również wpływa na jej opłacalność.
-
Wchodzisz w dość bezpieczny biznes, który nie jest obarczony wielkim ryzykiem. Utrata dużych pieniędzy przy rozwoju biznesu franczyzowego nie jest tak duża jak w przypadku rozwoju własnej marki. To bardzo opłacalne z punktu widzenia początkującego przedsiębiorcy, który nie chce stracić zainwestowanych pieniędzy.
-
Możesz sprzedawać wszystko, na co masz ochotę bez żadnych ograniczeń, wystarczy, że nawiążesz współpracę z odpowiednią marką, która udziela franczyzy.
Kiedy franczyza się nie opłaca? Jakie są jej największe wady?
-
Upewnij się, że finansowo dasz radę wywiązać się z umowy. Zwykle umowy franczyzowe mają wysoko wyśrubowane zobowiązania dla franczyzobiorcy, jednak przy dobrym biznesplanie można to zoptymalizować i uczynić inwestycję o wiele bardziej bezpieczną.
-
Ograniczenia w realizowaniu własnych wizji często są dość rozległe i mogą przeszkadzać, jeśli masz jasno wytyczony cel oraz ścieżkę rozwoju swojego biznesu.
-
Nie rozwijasz własnej marki, a mimo tego, że pracujesz na własny rachunek nie widzisz, że twoja firma również się rozwija.
Najnowsze komentarze