Zwężenie kanału kręgowego.

Kręgosłup jest jednym z najbardziej obciążonych elementów naszego organizmu. Każdego dnia podnosząc ciężkie przedmioty, prowadząc siedzący tryb życia lub przyjmując nieprawidłową postawę ciała przyczyniamy się do jego uszkodzenia. Choroby zwyrodnieniowe oraz jednostki chorobowe przebiegające z bólem kręgosłupa są cora popularniejsze również u osób młodych i przyczyniają się one do pogorszenia naszej sprawności.

Początkowo niewielkie zwyrodnienia uciskające kanał kręgowy pogłębiają się, a ostatecznie doprowadzają do stanu jakim jest zwężenie kanału kręgowego. Jest to sytuacja, w której kanał kręgowy, w którym znajduje się rdzeń oraz odchodzące od niego nerwy zostaje zwężony przez uszkodzone krążki międzykręgowe. Zjawisko takie może objawiać się uciążliwym bólem kręgosłupa, zaburzeniami czucia takimi jak mrowienie, jak i w ostateczności zniesieniem funkcji zwieraczy. Schorzenie to dalej postępujące może grozić niepełnosprawnością, dlatego warto walczyć z tym problemem poprzesz zapobieganie rozwojowi zwyrodnień w stawach kręgosłupa.

Najwazniejszym krokiem chroniącym nas przed zwyrodnieniami w stawach kręgosłupa jest dbanie o aktywność fizyczną, prawidłową postawę ciała i oszczędzanie organizmu. Niestety nie mamy możliwości wyleczenia farmakologicznie zaawansowanych zmian, jedynym rozwiązaniem przyczynowym jest zabieg operacyjny. W leczeniu farmakologicznym wykorzystywane są leki przeciwbólowe oraz sterydy, które przynoszą czasową ulgę. W walce z bólem kręgosłupa wykorzystywane są także zabiegi fizjoterapeutyczne, które mają za zadanie chronić kręgosłup przed rozwojem kolejnych zmian zwyrodnieniowych i pogłebianiem się tych obecnych. Walka z zespołem bólowym kręgosłupa oraz stenozą kanału kręgowego jest bardzo trudna i mimo znacznego rozwoju medycyny nie mamy możliwości całkowitej ochrony przed tymi schorzeniami.

Author: ecotropicana.net.pl