Afryka, jeśli chodzi o ciepłe napoje zwykła kojarzyć się z kawą. Jednak od początku XX wieku coraz popularniejsze na jej terenie stały się plantacje herbaty. Dzięki temu dzisiaj możemy rozmawiać o wielu gatunkach herbat afrykańskich.
Afrykańska herbata. Która najlepsza i co warto o niej wiedzieć?
Ogólna charakterystyka herbat afrykańskich
Ogólnie herbaty afrykańskie są umiarkowane. Nie mają mocnego smaku, tylko raczej bardziej średni. Podobnie z mocą. Nie jest to herbata, która może konkurować z bardzo mocnymi herbatami. Zbilansowana jest również aromatyczność tych naparów. Nie pachną one bardzo mocno, ale za to pięknie.
Każda jednak będzie miała swoje cechy charakterystyczne, które przypadną do gustu innych ludziom.
Kenya Milima
Jest to standardowa herbata afrykańska. Ma piękny bursztynowy kolor z winno cytrusowym akcentem. Jest dość wonna jak na afrykańskie herbaty, ale ma przyjemny delikatny smak. Sprawdzi się idealnie w ciągu dnia i będzie stanowić dobrą alternatywę dla herbat ze Sri Lanki.
Bardzo dobrze smakuje z cukrem trzcinowym lub miodem.
Należy 2 gramy na 200 ml parzyć przez 3-6 minut w 95 stopniach.
Rooibos
Jeśli chodzi o klasyk wśród afrykańskich herbat to nie ma nic lepszego jak Rooibos. Jest to roślina, której napar ma właściwości rozgrzewające, rozluźniające i pomaga przy problemach żołądkowych. Ponadto nie zawiera kofeiny, dzięki czemu nie drażni i nie zaburza snu.
Ma łagodny, niemal miodowy smak i ziołowo-zbożowy aromat.
Malawi White Peony
Afrykańska biała herbata. Ma ona dość intensywny smak jak na ten gatunek herbaty. Ma lekko ziołowy posmak, z kwiatowymi i lekko kwaskowymi tonami. Ma również trawiasto-cytrusowy aromat.
Aby właściwie podać herbatę należy pamiętać, aby oddzielić liście od naparu lub zaparzać poprzez zaparzacz. Parzymy 4 gramy herbaty na 250 ml w temperaturze 90-95 stopni przez 1 do 4 minut.
Honeybush
Czyli po polsku Miodokrzew to roślina przypominająca nieco Rooibos. Ma piękny rubinowy kolor i naturalnie słodki miodowy smak z pikantnym posmakiem. W dodatku ma wiele zdrowotnych właściwości jak na przykład łagodzenie przeziębień. Nie zawiera kofeiny.
Są dwa sposoby przygotowania tej herbaty. Pierwszy, klasyczny to zaparzenie około 5 gramów w 250ml wody o temperaturze 96 stopni przez 5 do 8 minut. Drugi, który wyzwala wszystkie właściwości tej herbaty to gotowanie.
Na litr wody wrzucamy 3 kopiaste łyżki herbaty – około 15 gramów – i gotujemy przez 15 minut. Powstanie wywar, który będzie się cieszyć wszystkimi właściwościami tej herbaty.
Najnowsze komentarze