Sport balonowy w Polsce – baloniarstwo w Polsce: Witold Filus

Pierwszy lot balonem w Polsce odbył się w Warszawie w 1789r, był to pierwszy lot tego typu z załoga na pokładzie.

baloniarstwo w Polsce

Od tego czasu baloniarstwo w Polsce z mniejszym (rozbiory polski, II WŚ) lub większym (liczne współczesne sukcesu polaków) uczestniczy w rozwoju tego typu sportu i rozrywki. Ostatnio odbyły się w Polsce Balonowe Mistrzostwa Polski Janów – Olsztyn 2018 oraz 2. Jurajskie Zawody Balonowe. Odbywały się od 19 do 22 lipca na terenie gmin północnej Jury. Zwycięzcą został Tomasz Filus, syn docenianego Witolda Filusa (dyrektor sportowy mistrzostw), który obronił zeszłoroczny tytuł Mistrza Polski.

Balonowy klub – Witold Filus

Witold Filus jest bardzo znaną w baloniarstwie postacią. Należy on do jednych z najlepszych polskich zawodników balonowych. W swojej karierze zdobył 5 Pucharów Polski, jest sześciokrotnym Mistrzem Polski oraz dwa razy zdobył srebrny medal w Pucharze Europy. Poza tym zdobył wiele nagród poza granicami naszego kraju. Jest założycielem Skywalkers Balloon Club, który działa nieprzerwanie od 1995 roku na terenie Sosnowca. Clubowicze nie tylko odnoszą sukcesy podczas zawodów ale także są solidnymi instruktorami baloniarstwa. Sukcesy klubu nie ustają od czasu jego założenia.

Author: ecotropicana.net.pl